7 bylin, które zapraszają do naszego ogrodu pożyteczne owady

Pomagajmy owadom zapylającym podczas ich ważnej pracy

Owady zapylające są nam bardzo potrzebne. Bez ich mozolnej pracy nie ma życia na Ziemi. Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Pszczoły znane są ze swojej pracowitości, do wyprodukowania kilograma miodu, muszą przysiąść na kwiatach około 4 mln razy.   Niestety wielu gatunkom zapylaczy grozi wyginięcie. My jako posiadacze ogrodów oraz balkonów możemy pomóc tym organizmom w przetrwaniu. W tym artykule chcemy przybliżyć rośliny, które pomogą owadom zapylającym w wykonywaniu swojej pracy.

Lubczyk ogrodowy łac. Levisticum

Bardzo dobrze znana nam roślina, często wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Jest dość wymagająca w uprawie, ale możemy uprawiać ją zarówno w ogrodzie jak i w donicy na balkonie. W najcieplejszych miesiącach letnich (lipiec i sierpień), pojawiają się bardzo drobne, jasnożółte kwiaty, które zebrane są baldachy. Roślina ta nie tylko doda smaku naszym potrawom, ale będą mogły z niej korzystać owady zapylające. Lubczyk znajduje również zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.

Hyzop lekarski łac. Hyssopus officinalis

Roślina ta posiada mnóstwo zastosowań. Od bardzo dawna jej właściwości znane są jako rozkurczowe, przeciwkaszlowe, uspokajające, wiatropędne, wykrztuśne
i tonizujące. Oprócz tych zastosowań hyzop posiada też walory estetyczne. Kwitnie od lipca do sierpnia, a jego kwiaty są wabiące dla pszczół i innych owadów zapylających.

Lebiodka pospolita łac. Origanum vulgare

Bardzo dekoracyjna roślina znajdująca miejsce na rabatach, w pojemnikach oraz na skalnikach. Nie ma dużych wymagań co do uprawy. Jest jedną z najlepiej znanych przypraw. Oregano kwitnie od maja do czerwca, wytwarza kwiatostany o drobnych biało-różowych kwiatach. Roślina charakteryzuje się przyjemnym zapachem oraz korzennym smakiem co sprawi nam przyjemność z jej posiadania oraz zapewni częste odwiedziny owadów zapylających.

Ogórecznik lekarski łac. Borago officinalis

Roślina o ciekawym wyglądzie, kwitnąca pięknymi, niebieskimi kwiatami. Ogórecznik jest łatwy w uprawie. Liście oraz łodygi ogórecznika mają kwaskowaty smak i aromat ogórka, który odmienia charakter wielu potraw. Ogórecznik kwitnie przeważnie od czerwca do sierpnia oraz jest on rośliną silnie miododajną. Idealnie nadaje się do uprawy przy pasiekach. Korzyści zdrowotne z uprawy ogórecznika możemy również doświadczyć na samych sobie – posiada duże pokłady witaminy C oraz karotenu.

Kocimiętka łac. Nepeta cataria

Do niedawna mało znana roślina, która zyskała na popularności dzięki swoim walorom estetycznym. Różne gatunki kocimiętki potrafią zachwycać kolorami, a także świetnie wpasowywać się w nasze rabaty. Nie są roślinami bardzo wymagającymi, nie oczekują wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz pięknie kwitną w okresie od czerwca do września. Są bardzo lubiane przez owady zapylające, a ich długi okres kwitnienia jest kolejnym plusem dla pszczół. Następnym powodem, dla którego warto w swoim ogrodzie posadzić kocimiętkę jest fakt, że odstrasza ona komary. Więcej o roślinach odstraszających komary znajdziesz TUTAJ.

Szałwia lekarska łac. Salvia officinalis

Jest to roślina znana przez większość właścicieli ogrodów, balkonów i tarasów. Bylina, która znalazła zastosowanie w dziedzinie ziołolecznictwa. Jest ceniona za swoje walory estetyczne, kwitnie w maju i czerwcu fioletowymi, różowymi i białymi kwiatami zebranymi w grona. Rośnie na słonecznych zboczach i skałach, na glebach bogatych w wapń, pulchnych i w miarę wilgotnych. Źle czuje się na gruntach ciężkich. Szałwię lekarską po kwitnieniu należy silnie przyciąć. Poza tym roślina nie jest mocno wymagająca. Można uprawiać szałwię na rabatach oraz w doniczkach.

Mniszek lekarski łac. Taraxacum officinale

Roślina, której najczęściej chcemy szybko się pozbyć z naszego ogrodu. Dzięki swoim zastosowaniom mniszek, powinien przestać kojarzyć nam się wyłącznie z chwastem. Można z niego wytwarzać smaczne potrawy i pożyteczne środki na różne dolegliwości. Cała roślina jest jadalna oraz bardzo łatwa w uprawie. Mniszek lekarski kwitnie na przełomie kwietnia i maja, posiada dużą wydajność pyłkową i miodową.

Dbanie o najmniejsze organizmy nie jest wcale tak trudne. Małe kroki jakimi jest wyposażenie naszego otoczenia w rośliny miododajne może znacznie ułatwić pracę owadom zapylającym!

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *