Zieleń w biurze

Wpływ zieleni na człowieka w biurowym otoczeniu

Długie godziny spędzone przed komputerem w zamkniętym biurze przy sztucznym świetle sprawiają, że czujemy się zmęczeni, a nasze oczy są suche. Praca taka może powodować mdłości, suchość gardła oraz skóry. Istnieje wiele metod, aby zniwelować negatywne skutki pracy w zamkniętym pomieszczeniu. Jednym z nich jest wyposażenie biura w rośliny doniczkowe.

Rośliny towarzyszą nam często w domu, jednak zapominamy, że bez problemu możemy je także zaprosić do biura. Przebywanie w ich towarzystwie może obniżyć poczucie zmęczenia, poprawić koncentracje oraz sprawić, że powietrze będzie oczyszczone z toksyn. Rośliny w biurze zwiększają wilgotność powietrza oraz działają nawilżająco. Ponadto szacuje się, że dzięki roślinom doniczkowym można zwiększyć produktywność pracowników od 10 do 15%. Jednocześnie o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nich błędów.

Badania prowadzone przez angielskich psychologów mówią, że najgorszym miejscem w jakie można wrzucić pracownika to sterylne, pozbawione roślin i obrazów pomieszczenie. Otoczenie takie nie jest odbierane przez człowieka jako naturalne. Specjaliści używają terminu „syndromu chorego budynku”, by opisać zjawisko pogorszenia stanu zdrowia oraz samopoczucia pracowników wskutek przebywania w danym biurowcu. Istnieją badania, które potwierdzają, że osoby pracujące w tzw. „zielonych” budynkach – z lepszą wentylacją i mniejszą obniżoną emisją CO2 – otrzymują wyższe wyniki w testach kognitywnych niż pracownicy tradycyjnych biur.

Rośliny pomagają nam pozbyć się z otoczenia szkodliwych substancji takich jak: benzen, aceton, amoniak, formaldehyd, ksylen czy tlenek węgla (są one zawarte między innymi w meblach, farbach, lakierach). Wiele z tych rzeczy towarzyszy nam w codziennej pracy biurowej. Rośliny, które mogą nam pomóc w walce z tymi zanieczyszczeniami to na przykład:

Przykładowe rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze

Większa ilość roślin może pomóc stłumić codzienny, biurowy hałas. Coraz częściej używa się określenia, że obecne miasta są „zanieczyszczone hałasem”. Z pomocą przychodzą nam rozwiązania określone jako zielone ekrany. Stosowane przy drogach szybkiego ruchu pozwalają odciąć się mieszkańcom od ulicznego hałasu. Zasadę działania możemy także przenieść do biur. Oddzielenie od rozpraszającego otoczenia poprawi wydajność pracy oraz pozwoli zadbać o słuch pracowników.

Rośliny pozawalają tanim kosztem ocieplić i ożywić wnętrze. Przebywanie w ich otoczeniu pozwala nam się szybciej zrelaksować i odprężyć. Kwitnące kwiaty są pięknym akcentem na tle biurowych ścian. Ponadto zapach niektórych kwiatów zawiera olejki eteryczne działające odprężająco na nasze zmysły. Z tego powodu warto zaopatrzyć swoje otoczenie w rośliny, które są bogate w takie olejki. Wiosną w sklepach pojawiają się pięknie rośliny cebulowe takie jak hiacynty, które zachwycają nie tylko zapachem, ale również różnorodną gamą kolorów. Zastosowanie w biurze cytrusów pomoże choć na chwilę odprężyć się poprzez olejki, a myślami powrócić do wakacyjnego słońca co na pewno podniesie morale pracowników.

Przebywanie w estetycznym, zadbanym otoczeniu wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Patrzenie na piękne rzeczy wyzwala w naszym mózgu poczucie zadowolenia i spokoju. Kwiaty z pewnością należą do elementów odbieranych przez nas pozytywnie. Estetyczne otoczenie sprawia, że czujemy się w nim bezpiecznie, a klienci odwiedzający nasze biura odbierają je jako przyjemne i świeże.

Wielkie miasta, urbanizacja oddzielają nas od kontaktu z przyrodą, powoduje że ciągle wzrasta w ludziach świadomość jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa natura. Człowiek coraz bardziej tęskni za kontaktem z przyrodą. Życie przepełnione betonowym otoczeniem, nie jest dla nas zdrowe ani naturalne.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *