Rośliny w naszych domach – zalety stosowania roślin doniczkowych

Jak za pomocą roślin pozbyć się szkodliwych substancji z powietrza, nawet tych z dymu tytoniowego ?

W naszych domach często goszczą rośliny doniczkowe. Stanowią one element dekoracyjny oraz zapewniają nam codzienny kontakt z przyrodą. Zielone liście pozwalają naszym oczom odpocząć od wszechobecnych ekranów, a pięknie kwitnące kwiaty stanowią idealną ozdobę naszych wnętrz.

Najważniejszym elementem działania roślin jest ich zdolność fotosyntezowania. Dzięki zawartym w zielonych częściach chlorofilowi, rośliny pobierają dwutlenek węgla, a oddają nam tlen. Rośliny do tego celu pobierają też niedużą ilość tlenu z powietrza, nie należy jednak martwić się, że zbyt duża ilość roślin w sypialni pozbawi nas tlenu do oddychania. Jest to często powielany mit.

Rośliny w naszym otoczeniu mają także ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Podstawowym wpływem roślin na nasz organizm jest ich zdolność wytwarzania życiodajnego tlenu oraz nawilżanie powietrza. Istnieje wiele badań potwierdzających, że rośliny mają także zdolności do usuwania szkodliwych substancji.

Trzykrotka łac. Tradescantia

Często gdy rozpoczynają się sezony grzewcze w naszych domach, możemy odczuć, że powietrze jest suche, ciężko się nam oddycha. Ludzie składają się w 70 procentach z  wody, dlatego gdy powietrze otaczające nas jest zbyt suche odczuwamy dyskomfort. Zbyt suche powietrze wysusza i podrażnia delikatne ściany dróg oddechowych. W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam rośliny, które skutecznie zaopatrują nasze otoczenie w wilgotne powietrze, a nawilżone powietrze ułatwia zasypianie. Gatunki roślin, które wykazują się skutecznym nawilżaniem powietrza to między innymi skrzydłokwiat czy wężownica.

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że rośliny doniczkowe charakteryzują się zdolnościami rozkładania formaldehydu. Aldehyd mrówkowy jest trzecim w kolejności związkiem, po toluenie i ksylenie, pod względem wielkości emisji z materiałów budowlanych. W naszych mieszkaniach związek ten może występować w meblach – szczególnie tych z płyty wiórowej, klejonej z użyciem żywic mocznikowo-formaldehydowych, panelach podłogowych, dywanach, wykładzinach, tapetach, materiałach izolacyjnych. Aldehyd mrówkowy może przedostawać się do naszego organizmu nie tylko przez układ oddechowy, ale również pokarmowy, a także skórę czy paznokcie. Do roślin najskuteczniej pochłaniających i rozkładających ten związek zaklasyfikowano nefrolepis wysoki – rozkłada 20 ug formaldehydu na godzinę, chryzantemę wielkokwiatową – 15 ug na dobę oraz daktylowiec niski – 12 ug na dobę.

W naszym domu często znajdują się członkowie rodziny, którzy palą papierosy. Dlatego jeśli chcemy zniwelować chociaż w małym stopniu toksyczne związki, które wdychamy wraz z dymem papierosowym, możemy zaprosić do swojego domu złotowca żółtawego, rademacherę czy pantofelnika.

Pantofelnik łac. Calceolaria

Kwiaty to nie tylko nasi domowi uzdrowiciele. Zapewniają nam wrażenia kolorystyczne i zapachowe. Zieleń działa odprężająco, pozwala naszym oczom odpocząć od codziennie używanych ekranów. Kwitnące kwiaty są pięknym akcentem na tle zielonych roślin. Kwiatowy zapach rozchodzący się po  naszym mieszkaniu pomaga nam się zrelaksować i wyciszyć.

Przedstawione badania i argumenty pokazują nam jaką istotną rolę w naszym życiu odgrywają rośliny. Powinniśmy zgłębiać tę wiedzę i dbać o nie, aby mogły odwdzięczyć się nam swoją pracą. Możemy dzięki nim zyskać zdrowsze życie ze zmniejszoną ilością toksyn, a nasze powietrze będzie czystsze.

„Odkryliśmy, że największą wartość mają rośliny… którym ludzie poświęcają swoją uwagę.”

James Redfield, Niebiańska przepowiednia
Wężownica łac. Sansewiera
Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *