Pokrzywa i jej cenne właściwości

Ekologiczne przepisy na środki z pokrzywy do zwalczania pospolitych chorób roślin w Twoim ogrodzie

Na pewno każdy z nas słyszał od mam lub babć o wspaniałych właściwościach pokrzywy. Dobrze wiemy o ich świetnym działaniu na włosy, wzmacnianiu odporności oraz zdolnościach oczyszczających organizm. Ciekawe jest jednak to, że pokrzywa znajduje wiele zastosowań również w naszym ogrodzie.

Samodzielnie jesteśmy w stanie wykonać opryski i nawozy z tej rośliny, przykładem może być tzw. „gnojówka z pokrzywy”. Do przygotowania gnojówki potrzebujemy tylko wodę, ziele oraz dowolny pojemnik, w którym będziemy przygotowywać preparat. Przygotowane składniki przygotowujemy w proporcjach 1 kg rośliny na 10l wody. Pociętą pokrzywę umieszczamy w pojemniku i zalewamy wodą. Należy pamiętać, aby nie wypełniać pojemnika wodą po brzegi, aby podczas procesu fermentacji roztwór nie wykipiał. Kiedy preparat przestaje pracować, jest gotowy do użycia. Zwykle proces ten trwa około 2-3 tygodnie.

Gotowa  gnojówka z pokrzywy zawiera w sobie duże pokłady potasu i azotu. Preparat taki po rozcieńczeniu z wodą może być używany jako nawóz (w proporcjach 1:10) lub oprysk (w proporcjach 1:20). Świetnie sprawdza się jako nawóz do roślin mających duże wymagania jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Tak przygotowany preparat możemy również użyć jako środek ochrony roślin. Preparat w proporcjach 1:10 pomoże nam się uporać z mączniakiem rzekomym i szarą pleśnią. Proporcje 1:20 możemy wykorzystać wiosną, aby pozbyć się mszyc oraz przędziorków.

Jeśli hodujemy w swoim ogrodzie pomidory to pewnie znana jest nam zaraza ziemniaczana na pomidorach. Aby poradzić sobie z tych schorzeniem, również na pomoc przychodzi nam pokrzywa. Sposobem na zarazę jest wywar przygotowany z bohaterki tego artykułu. Preparat należy przygotować z 0,5 kg pokrzywy oraz 5 litrów wody. Pokrzywę zalewamy wodą i gotujemy. Przygotowany i ostudzony preparat należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:5. Zarażone rośliny możemy podlać przygotowanym preparatem oraz spryskać.

Roztworem, który przygotowuje się bardzo podobnie jak wywar z pokrzywy jest wyciąg. Również potrzebujemy 0,5 kg pokrzywy na 5l wody. Wyciąg przygotowujemy tylko ze świeżo zebranych roślin. Przygotowanie wyciągu jest mniej pracochłonne niż wyżej opisane preparaty. Zalaną pokrzywę odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przelewamy wywar, który jest gotowy do użycia. Pomoże nam to zwalczyć takie szkodniki jak mszycaprzędziorki.

Dzięki takim przepisom nasze domowe uprawy staną się bardziej ekologiczne. Nie kupując przemysłowej chemii ogrodniczej oszczędzamy potrójnie – oszczędzamy pieniądze oraz  nie zanieczyszczamy naszej ziemi, a co za tym idzie również i naszego zdrowia.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *