Rośliny toksyczne dla zwierząt

Rośliny na, które musimy uważać, jeśli posiadamy zwierzęta

Bardzo częstym widokiem jest szczęśliwy człowiek bawiący się ze swoim psem w ogrodzie. Beztroskie zabawy potrafią skutecznie umilać nam popołudnia. Niestety zdarzają się przypadki gdy chwilowe pozostawienie naszego pupila samego w ogrodzie kończy się wizytą na nocnym dyżurze u weterynarza. Okazuje się, że rośliny w naszym ogrodzie, są trujące dla zwierzaka. Podczas planowania przydomowej, zielonej przestrzeni powinniśmy mieć na uwadze obecność naszych zwierząt. Pragnę przybliżyć Wam w tym artykule rośliny, których powinniśmy unikać lub porządnie zabezpieczyć jeśli posiadamy w domu zwierzęta.

Trzmieliny

Te popularne i mocno rozpowszechnione rośliny po zjedzeniu przez zwierzaka mogą powodować silne biegunki, wymioty, a nawet drgawki oraz śpiączkę. Najbardziej niebezpieczną odmianą trzmieliny jest trzmielina pospolita. Wszystkie części rośliny, ale przede wszystkim owoce zawierają glikozydy: ewobiozyd, ewomonozyd i ewonozyd. Zatrucie trzmieliną zwyczajną powoduje osłabienie, wymioty, biegunkę, dreszcze, konwulsje, zaburzenia w pracy serca, paraliż, a w końcu śmierć. Za śmiertelną dla dorosłego człowieka dawkę uważa się 35 owoców. W przypadku zwierząt dawka ta jest dużo mniejsza.

Ostrokrzew

Owoce i liście ostrokrzewu kolczastego zawierają m.in. alkaloid teobromina oraz glikozydy cyjanogenne. Teobromina znana nam jako składnik kakao, a tym samym czekolady, dla ludzi jest niegroźna. Jednak spożyta przez psa czy konia powoduje zatrucie pokarmowe. Z tego powodu nie jest polecany do sadzenia w pobliżu wybiegów konnych oraz ogrodach, po których biegają zwierzęta domowe.

Ostrokrzew kolczasty łac. Ilex aquifolium

Bukszpan

Każda część rośliny włącznie z korzeniami zawiera trujące alkaloidy m.in. buksyny. Objawy występujące po spożyciu to między innymi wymioty i biegunki oraz podrażnienie skóry i błon śluzowych. Zdarzają się przypadki zatruć zwierząt gospodarskich po spożyciu bukszpanu należy więc unikać sadzenia go w pobliżu wybiegów dla koni, kóz, owiec itp.

Bukszpan zwyczajny łac. Buxus sempervirens

Hortensja

Jedna z najbardziej popularnych roślin w naszych ogrodach zawiera glikozydy cyjanogeniczne, których spożycie powoduje bóle żołądka, biegunki,  wymioty i osłabienie całego organizmu. Największe zatrucie powoduje spożycie pąków kwiatowych. Warto więc poświęcić czas na zabezpieczenie hortensji przed naszymi czworonogami.

Hortensja ogrodowa łac. Hydrangea macrophylla

Bez czarny

Owoce czarnego bzu są szkodliwe po spożyciu. Zawierają one sambunigrynę oraz prunazynę – to substancje, które mogą wywołać zatrucie objawiające się nudnościami, a w cięższych przypadkach także wymiotami, w nielicznych przypadkach doprowadzają one do śpiączki. Należy zaznaczyć, że niebezpieczne są jedynie surowe owoce bzu czarnego, więc jeśli chcemy przygotować sobie sok lub syrop, znajdźmy sprawdzony przepis i postępujmy zgodnie ze wskazówkami.

Bez czarny łac. Sambucus nigra

Cis

Cis należy do jednych z najbardziej toksycznych roślin iglastych. Wszystkie części cisa, z wyjątkiem miąższu osnówki nasienia, zawierają bardzo silne toksyny, takie jak taksyna, taksycyna, taksol i glikozydy cyjanogenne. Te toksyczne substancje, są bardzo szybko wchłaniane z przewodu pokarmowego, a pierwsze objawy zatrucia cisem pojawiają się już po 30-90 minutach od spożycia igieł lub nasion cisa. Najwięcej toksyn cis magazynuje zimą w igłach oraz nasionach. Roślina ta jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt domowych, a także koni i innych zwierząt hodowlanych.

Cis pospolity łac. Taxus baccata

Ligustr pospolity

Często znajduje swoje zastosowanie jako formowany żywopłot. Najbardziej toksyczne są owoce i liście ligustru. Zawierają one syringinę. Zatrucie ligustrem objawia się ślinotokiem, bólami brzucha oraz biegunkami

Ligustr pospolity łac. Ligustrum vulgare

Złotokap

Zjawiskowo piękna roślina, która cudownie ozdabia  nasz ogród. Niestety, należy do roślin trujących, a jego toksyczność jest wysoka. Kwiaty i nasiona złotokapu zawierają silnie trujące alkaloidy. Zatrucie toksynami złotokapu objawia się wymiotami, silnym ślinotokiem, zaburzeniami równowagi i rozszerzeniem źrenic. Do poważnych skutków zatrucia nalezą zaburzenia psychiczne, a nawet zgon.

Złotokap pospolity łac. Laburnum anagyroides

Kasztanowiec

Często idąc jesienią po parku można dojrzeć właścicieli, którzy umilając spacer swoim podopiecznym rzucają im kasztany. Niestety taką zabawą można poważnie zaszkodzić. Owoce zawierają związki z grupy saponin, powodujące hemolizę czerwonych krwinek. Największe stężenie substancji trujących mają kwiaty, owoce oraz liście. Objawem zatrucia są krwawe biegunki, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu oraz osłabienie. Dodatkowo połknięty kasztan może powodować niedrożność przewodu pokarmowego.  Jeśli chcemy aby nas pies aportował na  spacerach, zaopatrzmy się w piłkę dostosowaną do jego rozmiarów. Najlepsza będzie taka, którą złapie, ale nie ma ryzyka, że się nią zadławi lub połknie.

Kasztanowiec łac. Aesculus

Oleander

Coraz częściej jest uprawiany w naszych domach jako roślina doniczkowa. Jest to krzew pięknie kwitnący ale jednocześnie silnie toksyczny. Roślina zawiera oleandrynę, zawarta jest ona w soku mlecznym, który występuje w całej roślinie. Toksyczny jest nawet kontakt ciała z sokiem mlecznym, może on powodować uszkodzenia skóry. Objawy zatrucia oleandrem są bardzo poważne, należą do nich zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni, wymioty, biegunki, brak koordynacji ruchowej, a nawet zgon.

Oleander pospolity łac. Nerium oleander

Projektując nasze otoczenie musimy mieć na uwadze wszystkich, którzy będą z niego korzystać. Również tych, którzy nie mają głosu. Prosząc o pomoc firmę projektującą nasz ogród musimy zaznaczyć, że posiadamy zwierzęta domowe oraz hodowlane, które mogą mieć dostęp do ogrodu. Nasza firma zapewnia skrupulatny dobór roślin do wszystkich korzystających z projektowanej przestrzeni.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *