7 roślin na domowe nalewki

Rośliny mające potencjał do przetworów alkoholowych zawsze są chętnie sadzone, poznajmy je bliżej.

Ogromną radość sprawia nam możliwość zrobienia czegoś samemu. Dodatkową radość sprawia, kiedy możemy innym pokazać co zrobiliśmy. Z pewnością dużo radości przynosi tworzenie domowych nalewek, którymi możemy poczęstować gości lub rozgrzać się w zimowe wieczory. Tworzenie nalewek jest też sposobem na spożytkowanie opadłych owoców w naszym ogrodzie. Niestety coraz częściej spotykamy się z wyrzucaniem owoców, których posiadamy za dużo i nie wiemy jak je zagospodarować. W Tym artykule chcemy przypomnieć Wam o owocach, które możemy pozyskać z naszego ogrodu i wykorzystać do tworzenia nalewek.

Pigwa (drzewo) łac. Cydonia oblonga

Pigwa rodzi duże, dekoracyjne owoce, które początkowo mają zielonożółty kolor, a z czasem stają się cytrynowożółte. Owoce są aromatyczne, pokryte delikatnym kutnerem. Owoce pigwy na surowo nie nadają się do spożycia, jednak można zrobić z nich pyszne nalewki np. nalewka z pigwy i miodu. Pigwa kwitnie końcem maja lub początkiem czerwca, a jej kwiaty są miododajne. Więcej na temat pożytku posiadania roślin miododajnych można przeczytać TUTAJ .

Śliwka łac. Prunus

Praktycznie w każdym ogrodzie i na każdej działce znajdzie się jakaś odmiana śliwki. Śliwki korzystnie wpływają na nasze zdrowie, zawierają wiele witamin, między innymi A, C, E, B6, K i PP. Dodatkowo, bogate są w błonnik i mikroelementy, takie jak magnez, potas, żelazo, fosfor i bar. Podczas zbiorów owoców warto pamiętać, aby zbierać owoce wraz z szypułkami, przedłuży to świeżość zebranych owoców. Oczywiście śliwki idealnie nadają się na tworzenie najróżniejszych przetworów. Ciekawym produktem jest wyróżniająca się smakiem nalewka z suszonych śliwek.

Jabłoń łac. Malus

Myślę, że nie ma popularniejszego drzewa owocowego w polskich ogrodach. Wiele osób uwielbia jeść jabłka zerwane prosto z drzewa. Szeroka gama odmian sprawia, że każdy odnajdzie w nich swój ulubiony smak. Jabłka to nie tylko smaczne, ale również zdrowe owoce. Posiadają znaczne wartości odżywcze. Są bogatym źródłem witaminy z grupy B, C, E, K, beta karotenu, błonnika pokarmowego (pektyny) czy antyoksydantów i minerałów. Ciekawym przepisem na wykorzystanie owoców jest nalewka „pestkówka”. Wykorzystujemy w jej przygotowaniu pestki z jabłek. Dzięki temu uda nam się wykorzystać każdy, nawet najmniejszy element owocu.

Aronia czarna łac. Aronia melanocarpa

Pierwsze co przychodzi mi na myśl to cierpki smak tych owoców, jednak aby czerpać przyjemność ze spożywania ich należy je odpowiednio przyrządzić. Sprawdzonym sposobem jest oczywiście przygotowanie nalewki. Ciekawe jest to, że w celu pozbycia się cierpkiego smaku owoców wystarczy je porządnie przemrozić. Soki przygotowane z przemrożonych owoców nie pozostawiają cierpkiego posmaku, co sprawia, że pozostaje nam tylko cieszyć się ich przepysznym smakiem. Składniki zawarte w aronii wspomagają układ odpornościowy, pomagają chronić organizm przed chorobami nowotworowymi, udarem mózgu, nadciśnieniem, miażdżycą, wspomagają walkę z cukrzycą oraz poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci.

Dzika róża łac. Rosa canina

W większości ogrodów możemy spotkać się z pięknie kwitnącymi kwiatami róży. Warto w swoim ogrodzie znaleźć miejsce dla dzikiej róży. Niesie to za sobą wiele korzyści, bo dziką różę bardzo lubią ptaki, jest miododajna, zawiera wiele witamin w swoich owocach. O wykorzystaniu owoców dzikiej róży zapewne słyszeliśmy już nie raz. Jednak do przetworów można wykorzystać także płatki kwiatów róży. Płatki możemy wykorzystać do wykonania dżemów oraz nalewek.

Mięta łac. Mentha

Mięta jest łatwa w uprawie, możemy hodować ją również w donicach w naszych domach. Roślina ta posiada mnóstwo zastosowań w codziennym życiu, jest niezastąpiona w kuchni, pomocna przy zaburzeniach trawienia oraz odpręża, łagodzi stres i zwalcza bóle głowy. Zbiór liści możemy rozpocząć w czerwcu. Liście mięty można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie. Z mięty możemy przygotować pyszną, orzeźwiającą nalewkę, która umili nam letnie dni. Ciekawym dodatkiem do takiej nalewki, może być lemoniada przygotowana przez nas w domu. Stworzymy wtedy autorskiego, ogrodowego drinka 😉

Czosnek pospolity łac. Allium sativum

Pewnie wiele osób zdziwi się, że czosnek wylądował na liście roślin, które nadają się na nalewki. Na myśl o czosnku przychodzą nam jego właściwości lecznicze, nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Warto więc korzystać z jego zalet zamkniętych w formie nalewki. Nalewka taka ma działanie przeciwzakrzepowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Czosnek obniża szkodliwe działanie i poziom cholesterolu w organizmie. Warto dodać, że obniża ciśnienie tętnicze i ciśnienie krwi, zwalcza wirusy i infekcje, obniża gorączkę, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, poprawia przepływ krwi i trawienie, a ponadto może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu.  Nie bójmy się czosnku, nie bądźmy wampirami 🙂

Robienie przetworów w formie nalewek z roślin, które często są zapomniane w naszym ogrodzie może sprawić ogromną radość. Często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy wykorzystać więcej właściwości danej rośliny niż te najpopularniejsze.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *