7 roślin odstraszających komary

Ważne są dla nas walory estetyczne oraz skuteczne działanie. Właśnie takie są rośliny, które odstraszają komary – piękne i pożyteczne

Nic tak nie psuje letniego, ciepłego wieczoru jak dźwięk latającego obok ucha komara. Każdy z nas przeżył bolesne i swędzące bąble po ich ukąszeniu. Dlatego chcemy Wam zaproponować ekologiczne i przyjazne (w przeciwieństwie do brzydko pachnącej chemii) rozwiązanie na pozbycie się tych męczących owadów z naszego środowiska.  Wbrew pozorom rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy nasz ogród zaopatrzyć w konkretne gatunki roślin.

Kocimiętka właściwa łac. Nepeta cataria

Ta do niedawna mało znana roślina  zyskuje na popularności nie tylko dlatego, że kochają ją nasi milusińscy, ale także dzięki właściwościom odstraszającym komary. Bylina ta nie tylko zachwyca zapachem, posiada olejki eteryczne z właściwościami prozdrowotnymi, garbniki i gorycze. Kocimiętka ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Nie są roślinami mocno wymagającymi , nie oczekują wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz pięknie kwitną. Bilans posiadania tej rośliny wychodzi  tylko na plus. Każdy kto ceni sobie estetyczny wygląd ogrodu oraz spokojne, letnie wieczory powinien mieć kocimiętkę w swoich rabatach.

Koper włoski łac. łac. Foeniculum vulgare Mill.

Kolejna roślina o wielu właściwościach. Kiedy zagości w naszym domu, nie tylko pozbawi nas komarów, jest rośliną leczniczą, ma właściwości odmładzające. Cała część nadziemna kopru jest jadalna. Kolejnym plusem w posiadaniu go jest łatwość w jego uprawie. Wiele jego zastosowań powinno działać  na nas przekonująco. Ciekawą sprawą jest to, że w starożytności stosowany był jako antidotum na ukąszenia węży.

Lawenda wąskolistna łac. Lavandula angustifolia

Osobiście nie znam osoby, która nie lubi zapachu lawendy. Piękny zapach idzie w parze z pięknie kwitnącymi kwiatami. Kłosy lawendy możemy zastosować  także do pozbycia się moli z naszego domu, a ich zapach możemy wykorzystać do relaksującej kąpieli. Jest to kolejna roślina mająca wiele zastosowań, w dodatku odstraszająca komary. Nie jest bardzo wymagająca odnośnie stanowiska, jednak  lubi miejsca nasłonecznione z przepuszczalną glebą.   Zabiegiem, o którym musimy pamiętać przy lawendzie jest cięcie. Po kwitnieniu ścinamy przekwitłe kłosy, które możemy wykorzystać np. do aromatycznej kąpieli lub jako dekoracja.

Komarzyca łac. Plectranthus coleoides

Dla osób nieposiadających ogrodu (co nie wyklucza z posiadania komarów 😉) z pomocą przychodzi komarzyca. Świetnie nadaje się do hodowania w donicach, na balkonach czy tarasach. W naszych warunkach roślina ta musi zimować w ciepłym pomieszczeniu.  Do odpowiedniego rozwoju komarzyca potrzebuje słońca oraz temperatury około 18 stopni Celsjusza.

Bodziszek korzeniasty łac. Geranium macrorrhizum

Niepozorna roślina, która potrafi służyć za piękne tło dla innych roślin, a dodatkowo pomoże nam w codziennym życiu. Bodziszek zaproszony do naszego ogrodu, odwdzięczy nam się odstraszaniem komarów oraz ślimaków. Bylina ta zawiera olejek eteryczny, germakron – odznacza się on cytrynowo-korzennym zapachem, którego nie tolerują komary. Najlepiej czuje się w słońcu i półcieniu.

Aksamitka łac. Tagetes

Wielozadaniowa roślina, popularna w ogrodach i skwerach miejskich. Aksamitka poprzez swój intensywny zapach ma właściwości odstraszające komary.  Jest bardzo łatwa w uprawie oraz możemy trzymać ją w donicach, na balkonach. Aksamitka oprócz odstraszania komarów, posiada zdolności odstraszające mrówki oraz mszyce. Ciekawe jest to, że posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów.

Mięta łac. Mentha

Mięta jest jedną z roślin, które posiadają mnóstwo zastosowań w naszym domu.  Latem możemy dodać świeżej do dzbanka zimnej lemoniady, na zimę możemy ususzyć i cieszyć się aromatyczną herbatą.  Przyjemny zapach mięty umila czas spędzony w ogrodzie, a przy okazji pozbywa się z naszego otoczenia męczących komarów. Mięta preferuje glebę wilgotną oraz miejsca dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione. Nie jest trudna w uprawie, może łatwo cieszyć nasze oko oraz pomóc w codziennych problemach.

Rośliny wymienione w tym artykule nie tylko pięknie przyozdobią nasz ogród lecz także pomogą nam walczyć z uciążliwymi komarami. Dzięki takim zastosowaniom letnie, ciepłe wieczory będą kojarzyły się wyłącznie z przyjemnościami.

A jeśli komar już nas ugryzie idealnym i jednocześnie naturalnym sposobem jest preparat z kwiatów lawendy i oliwy z oliwek – łagodzi podrażnienia wywołane ukąszeniami.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *