Choroby grzybowe w ogrodzie – naturalne metody ich zwalczania

Domowe sposoby na zwalczanie chorób grzybowych roślin w naszych ogrodach, za pomocą tanich i łatwo dostępnych środków

Cieszymy się, gdy widzimy jak pięknie rosną nasze rośliny. Niestety czasem musimy je wspomóc w walce z chorobami. Wówczas powinniśmy stymulować ich wzrost i rozwój, aby mogły skutecznie odeprzeć ataki szkodników. Zanim sięgniemy po drogie, chemiczne środki, warto spróbować zastosować domowe, naturalne sposoby. Produkty, które najczęściej posiadamy w domu mogą pomóc nam w walce z różnymi chorobami grzybowymi roślin. 

Kiedy nasze rośliny zaczynają tracić blask, a ich części zaczyna pokrywać szary, mączysty nalot, możemy być pewni, że mamy do czynienia z mączniakiem rzekomym, a w przypadku agrestu z mączniakiem amerykańskim. Z pomocą przychodzi nam pospolita pokrzywa. Wyciąg z niej możemy zastosować jako skuteczny oprysk na mączniaka. Do przygotowania wyciągu potrzebujemy: 1 kg pokrzywy, 10 l wody. Zebrane ziele zalewamy wodą i pozostawiamy na 12-24 godzin. Taki wyciąg wykorzystujemy od razu po odstaniu. Oprysk z pokrzywy możemy stosować wiosną. 

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy pokrzywie, ponieważ ma ona więcej zastosowań. Może nam pomóc przy wystąpieniu najczęściej spotykanej choroby grzybowej jaką jest szara pleśń. Deszczowe lata  i utrzymująca się wilgotna pogoda sprzyja jej rozwojowi. W walce z nią znajdzie zastosowanie  pokrzywa. Do przygotowania wywaru potrzebujemy: również 1 kg świeżego ziela pokrzywy i 10 l wody. Zalewamy ziele wodą i gotujemy przez 30 minut. Przygotowany wywar rozcieńczamy w proporcjach 1:5 (wywar : woda)  i spryskujemy zaatakowane rośliny. Świeże ziele można zastąpić suszem w ilości 200 g. 

Kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić są pojawiające się pomarańczowe plamki na spodzie liści. Świadczy to o rozwijaniu się rdzy. Z pomocą przychodzi nam łatwo dostępny wrotycz. Przygotowany z niego wyciąg możemy stosować jako oprysk na tego rodzaju chorobę grzybową. Do zrobienia preparatu wystarczy 300 g świeżego ziela oraz 10 l wody. Wrotycz zalewamy wodą i pozostawiamy na 24h co jakiś czas mieszając. Przed użyciem musimy rozcieńczyć wyciąg z wodą w proporcji 1:2 (wywar: woda). Musimy pamiętać, że oprysk z wrotyczu nie nadaje się do przechowywania. Należy go zużyć w tym samym lub najpóźniej w następnym dniu. Nie zużytą ilość wyciągu możemy przeznaczyć na gnojówkę.

Ciekawym sposobem na walkę z chorobami, jest często rosnąca w naszym ogrodzie – aksamitka rozpierzchła. Ta niewielka roślina ma wiele zalet, potrafi odstraszyć nicienie i mszyce. Możemy przygotować wywar z aksamitki, który pomoże zwalczyć choroby grzybowe takie jak mączniak czy rdza. Kilogram aksamitek należy zalać wrzątkiem i przykryć. Taki roztwór podgrzewamy na małym ogniu, aby nie doprowadzić do wrzenia. Następnie przecedzamy wywar, a po ostygnięciu rozcieńczamy go w 10 l wody. Przed bezpośrednim użyciem należy do oprysku dodać kilka kropel mydła potasowego potocznie zwanego ogrodniczym lub innego nośnika. 

Pamiętajmy, nasz ogród powinien cieszyć oko, ale może być także jak najbardziej naturalnym i zdrowym środowiskiem. Jeśli tylko mamy taką możliwość starajmy się sięgać po ekologiczne, domowe sposoby. Rezygnujmy z nadmiernego użycia chemii. Być może ogród nie zawsze będzie wyglądał jak na zdjęciach z gazet, ale za to będzie przyjazny dla okolicznej fauny. Dbajmy o bioróżnorodność w naszych ogrodach. 

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *