Obornik i jego cenne właściwości

Ekologiczne przepisy na środki do odżywienia roślin w Twoim ogrodzie

Obornik to świetny, naturalny nawóz. Zawiera wszelkie składniki odżywcze, które są potrzebne roślinom do rozwoju, dodatkowo poprawia właściwości gleby. W ogrodzie najlepiej jest stosować nawóz przefermentowany w wodzie. Oborniki zwierzęce mają odczyn pH około 7-8 co powoduje, że łatwo można przenawozić rośliny. Efektem przenawożenia jest “spalenie roślin”. Spalone rośliny schną i obumierają.

Do przygotowania nawozu, możemy wykorzystać każdy rodzaj obornika zwierzęcego, na przykład: kurzy, koński czy krowi. Zebrany obornik umieszczamy w naczyniu ceramicznym, plastikowym lub w drewnianej beczce i zalewamy wodą. Nie należy korzystać w naczyń metalowych, gdyż fermentowany preparat może wejść w reakcje z metalem. Pamiętajmy, aby nie wypełniać naczynia “po brzegi”. Tworząca się piana może wykipieć. W pojemniku umieszczamy około 1-3 kg obornika, zalewamy go 10 litrami wody. Przygotowany roztwór odstawiamy w miejscu zacienionym. Szybkość procesu fermentacji jest zależna od temperatury. W cieplejszym miejscu fermentacja przebiega szybciej, w chłodnym proces jest spowolniony. Po około 4-5 dniach obornik należy przemieszać. Do tego celu najlepiej użyć drewnianego patyka. Fermentacja będzie zakończona, gdy na powierzchni nawozu nie będzie się tworzyła nowa warstwa piany. Przed zastosowaniem przefermentowanej mieszanki obornika, należy go rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10. Jako, że oborniki zwierzęce mają wysokie pH, gdy chcemy nimi nawieźć rośliny kwasolubne, dla bezpieczeństwa zastosujmy rozcieńczenie w proporcjach 1:20.

Należy pamiętać, że właściwości obornika zmieniają się wraz z dietą jego producenta. Oborniki mają różne zastosowania i działanie. Poniżej przedstawiamy przykładowe rodzaje obornika i ich działanie na rośliny.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *