Jak zaprosić pożyteczne zwierzęta do naszego ogrodu?
Nasze ogrody są częścią naturalnego środowiska. Korzystamy z niego wspólnie z wieloma organizmami żyjącymi w rabatach i innych częściach ogrodu. Życie w symbiozie z innymi gatunkami przynosi wiele korzyści. Ogród może być bezpiecznym schronieniem dla jeży i innych organizmów, w zamian odwdzięczą się one nam pomocą przy pracach pielęgnacyjnych.
Częstymi gośćmi naszych ogrodów są ptaki. Swój pobyt najczęściej umilają nam śpiewem. Przebywanie ptaków w naszym otoczeniu niesie ze sobą jeszcze więcej korzyści. Zwierzęta te w sezonie żywią się szkodnikami, które często dewastują nasz ogród. Zjadają chociażby larwy komarów, gąsienice oraz chrząszcze. Jeśli chcemy, aby ptaki zagościły u nas na dłużej warto posadzić krzewy jagodowe, będą one dla nich dodatkowym źródłem pożywienia w czasie gdy utrudnione jest wyszukiwanie robaków. Warto także posadzić inne rośliny, z których ptaki będą pobierały pokarm. Rośliny takie to na przykład pokrzywa, krwawnik, oset, słonecznik – posiadające jadalne nasiona. Najcięższym okresem dla ptaków jest zima, kiedy roślinność przykryta jest warstwą śniegu. Warto wtedy wyposażyć nasz ogród w domek lub karmnik dla ptaków. Istotną sprawą podczas dokarmiania ptaków jest regularność. Przystosowują się one do miejsca, jeśli nagle zabraknie pożywienia w sprawdzonej lokalizacji, mogą być zdezorientowane. Zaczną szukać pożywienia w innym miejscu.
Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami w naszym ogrodzie, warto pomyśleć o owadach, które je zapylają. Największą rolę w tej pracy odgrywają pszczoły oraz murarki. Innymi pracowitymi owadami są motyle i trzmiele. Warto nasz ogród wyposażyć w rośliny miododajne. Ciekawą rośliną jest budleja Dawida. Jej kwiaty pachną słodkim miodem i jest znana z tego, że wabi motyle. Po więcej informacji na temat roślin miododajnych zapraszamy TUTAJ (7 roślin – dla owadów zapylających). Ważną kwestią dla owadów jest miejsce, w którym mogą się schronić oraz przezimować. W tym celu warto w ogrodzie pozostawić stertę liści lub gałęzi, a najlepiej starą spróchniałą kłodę. Jeśli chcemy zastosować estetyczniejsze rozwiązanie, możemy postawić domek dla owadów. Najlepiej, aby domek taki stał na skraju ogrodu, w spokojnym, cichym i bezpiecznym miejscu.
Pożyteczne owady mogą nam pomóc w walce ze szkodnikami. Biedronka siedmiokropka skutecznie walczy z mszycami. Dorosła postać zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa zjada do ponad 600 mszyc w ciągu swojego rozwoju. Kolejnym pożytecznym owadem są chrząszcze z rodziny biegaczowatych. Polują na owady i ich larwy, dżdżownice, a nawet ślimaki oraz inne drobne zwierzęta. Biegaczowate żerują również na padlinie, co pomaga przy rozkładzie martwej materii. Chrząszcze często przypadają nam do gustu, ze względu na piękne ubarwienie – na przykład piękny biegacz złocisty.
Dookoła nas jest wiele możliwości, aby zadbać o środowisko i żyjące w nim organizmy. Ograniczanie koszeń oraz chemikaliów będzie zbawienne dla owadów, płazów, gadów oraz wielu innych.
Coraz popularniejszą alternatywą dla trawników stają się łąki kwietne. Dzięki posianiu łąki kwietnej, nie tylko zredukujemy ilość koszeń, ale również stworzymy naturalny, przyjazny zakątek dla motyli i innych owadów. Łąka nie tylko jest łatwa w uprawie, ale i niewymagająca. W okresie kwitnienia może zachwycać pięknymi kwiatami, jesienią zasuszonymi rudymi i czarnymi kwiatostanami, a zimą tworzyć tajemniczy ogród gdy pokryje się szronem.
Ważną kwestią w naszym ogrodzie jest woda, z której korzystać będą wszelkie organizmy. Mówi się, że nie ma życia bez wody. Gdy planujemy ogród, warto jest znaleźć miejsce na oczko wodne lub niewielki staw. Taki zbiornik wodny powinien być umiejscowiony w spokojnym miejscu. Zadbajmy, aby jeden z brzegów był dostatecznie łagodny, dzięki temu zwierzęta będą mogły swobodnie zejść do wody, bez ryzyka, że wpadną. Roślinność przy oczku powinna być dostosowana i dobrana do otoczenia. Dobrze jest posadzić byliny, które mają pływające liście, z nich chętnie korzystają żaby oraz owady. Z oczka wodnego korzystać będą nie tylko żaby i ropuchy, ale również jeże oraz wszelkie owady. Jeśli nie mamy miejsca na oczko, możemy postawić podło dla ptaków lub specjalnie dostosowane poidełka dla owadów.
Kolejnym bardzo przydatnym zwierzakiem, który bez problemu może zagościć w naszym ogrodzie jest jeż. Nieoceniony pomocnik w walce ze ślimakami. Jeśli chcemy stworzyć odpowiednie warunki do życia dla jeża, wystarczy, że jesienią z opadłych liści uformujemy pryzmy. Warto także dorzucić do nich parę gałązek. Inną metodą pomocy dla jeży jest zorganizowanie im miejsca do zimowania. Do tego celu możemy stworzyć drewniany domek dla jeży lub przygotować miejsce zimowania w skrzyni pełnej liści i izolującej słomy.
Jeśli chcemy zaprosić do swojego ogrodu małych pomocników, musimy pamiętać, aby z ostrożnością stosować chemię ogrodniczą. Wiele środków użytych w nieodpowiednim czasie może być trujących dla pszczół, które są tak ważne w naszym ekosystemie. Warto przekonać się do domowych i naturalnych środków ochrony roślin. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ (domowe sposoby na szkodniki).
Ogród żyjący w zgodzie z otaczającą nas naturą możemy stworzyć na każdym metrażu. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: dbać o gości odwiedzających nasz ogród, przemyśleć stosowanie chemii oraz w większości stosować naturalne środki ochrony roślin. Po zastosowaniu takich kroków, nasz ogród wypełni się pięknym śpiewem ptaków, zagoszczą w nim barwne motyle, a kwiaty rozkwitną pełnią sił ciesząc nasze oczy.