Sciółkowanie – proste metody

Domowe sposoby na ściółkowanie rabat w swoim ogrodzie.

W świecie gdzie wszyscy się spieszymy, każda minuta jest na wagę złota. Chcemy ułatwiać sobie życie, zmniejszać ilość prac, które musimy wykonać. Dotyczy to również pracy w ogrodzie. Ściółkowanie gleby może pomóc nam zaoszczędzić czas na pieleniu oraz użyźnia podłoże. Czynność ta może być bardzo prosta, a do tego celu możemy wykorzystać naturalne metody.

Ściółkowanie gleby w naszym ogrodzie posiada wiele zalet. Na pierwszym miejscu możemy wymienić ograniczanie czasu spędzonego na pieleniu oraz podlewaniu. Podściółka co prawda nie zatrzyma chwastów całkiem, ale w dużej mierze ograniczy ich przyrost. Warstwa wyłożonego podłoża zatrzymuje wilgoć w glebie, ma to korzystny wpływ na rozwój roślin oraz zmniejsza ilość czasu poświęconego na podlewanie. Dodatkowym plusem jest zmniejszenie kosztów wody przeznaczonej na podlewanie roślin. Ściółkowanie gleby znajdzie zastosowanie w każdej porze roku. Latem ogranicza nagrzewanie się ziemi, a zimą ogranicza przemarzanie gleby oraz chroni korzenie roślinne.

Cennym materiałem do wyściełania, który mamy pod ręką jest skoszona trawa. W sezonie gdy regularnie kosimy trawę tego materiału jest bardzo dużo. Trawę możemy wykorzystać do nawożenia trawnika lub rabat ogrodowych. W celu nawożenia trawnika, wystarczy po koszeniu nie zbierać skoszonej trawy. Do nawożenia w ten sposób nadaje się pokos, którego źdźbła są młode i delikatne. Pozostawione rozkładają się szybko nie powodując filcowania darni. Do ściółkowania rabat także możemy używać skoszonej trawy. Między roślinami rozkładamy warstwę trawy o około 3-4cm grubości. Dla wzmocnienia efektu możemy użyć kartonów, które rozkładamy zanim wyścielimy rabatę trawą. Najlepiej korzystać z tektury falistej lub szarych gazet. Trawa jest bogata w azot, który jest niezbędny, aby rośliny w odpowiedni sposób budowały białka i kwasy nukleinowe. Pamiętajmy jednak, żeby nie rozścielać trawy zaraz przy pniach, może ona zatrzymywać wilgoć i prowadzić do ich gnicia.

Najpopularniejszą metodą ściółkowania jest kora. Na rynku mamy wiele rodzajów kory. W zależności od tego czego potrzebujemy, możemy kupić grubą, średnią lub drobną, oraz świeżą lub przekompostowaną. Kora świeża jest bardziej dekoracyjna, dłużej się rozkłada, jednak zawiera więcej szkodliwych substancji. Me lekko kwaśny odczyn, dlatego dobrze nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych oraz do zakwaszania gleby. Przekompostowana jest drobniejsza i szybciej się rozkłada przez co należy są częściej uzupełniać. Zaletą kory przekompostowanej jest to, że zawiera więcej składników pokarmowych oraz jest mniej kwaśna. Warstwa jaka powinna pokrywać glebę to co najmniej 5cm. Dzięki wielu rodzajom kory, możemy spokojnie znaleźć coś dla siebie i swojego ogrodu.

Kolejnym rodzajem ściółki, który możemy spokojnie sami wyprodukować jest kompost. Ma on w ogrodzie wiele zastosowań. Jednym z nich jest właśnie ściółkowanie. Rozłożony kompost będzie przez kilka  miesięcy dostarczał do gleby składników odżywczych, oraz ograniczał przyrost chwastów. Rozłożony gnojownik ogranicza także parowanie wody z gleby. Odpowiednia warstwa rozłożonego kompostu to około 3-4 cm.

Mało osób wie, że możemy wykorzystać pospolite chwasty do ściółkowania gleby. Przykładem jest pokrzywa.  To wspaniałe źródło potasu i innych związków mineralnych. Na rabacie ozdobnej nie będzie prezentować się zbyt dobrze. Jeśli ktoś jest mocno nastawiony na estetyczny wygląd rabat to lepiej przeznaczyć ją dla roślin warzywnych lub sadowniczych.

Nową metodą ściółkowania gleby są chipsy kokosowe oraz torf kokosowy. To naturalne podłoża pozyskiwane z miękiszu owoców palmy kokosowej. Nie zawierają domieszki ziemi, innych podłoży czy nawozów. Chipsy kokosowe mają gąbczastą strukturę, co zapewnia bardzo dobre wchłanianie wilgoci i dostęp powietrza do korzeni. Do tego zarówno chipsy, jak i torf, mają trwałą strukturę i są odporne na rozkład biologiczny. Chipsy kokosowe nadają się do mieszanek dla większości roślin. Najgrubszych można używać jako substratu do storczyków. Chipsy kokosowe mają pH 6,5, czyli zbliżone do obojętnego, utrzymują wilgoć, a przy tym zapewniają dostęp tlenu do korzeni.

Zalet ściółkowania jest wiele. Pomogą nam uporać się z chwastami, zapewniają składniki odżywcze dla gleby oraz roślin. Jeśli zapewnimy składniki odżywcze roślinom, będą silniejsze i odporniejsze na choroby.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *