Skrzyp i jego cenne właściwości

Ekologiczne przepisy na środki do zwalczania chorób roślin w Twoim ogrodzie

W przypadku, gdy nie chcemy stosować w swoim ogrodzie chemicznych środków, musimy znaleźć dla nich alternatywę. Jedną z najprostszych metod są dostępne zioła i inne rośliny. Przedstawiliśmy już przepisy na środki ochrony roślin z pokrzywy. Teraz czas na skrzyp polny. Jest to roślina rodzimie występująca w Polsce. Posiada zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce a także w ogrodnictwie. Skrzyp pod różną postacią może nam pomóc w walce z uciążliwymi owadami, wzmocnić rośliny i działać zapobiegająco przeciwko chorobom. Swoje działanie skrzyp zawdzięcza flawonoidom, saponinom, kwasom organicznym, fitosterolem, alkaloidom i bardzo dużej ilości soli mineralnych, a zwłaszcza rozpuszczalnej w wodzie krzemionki. Ponadto w 1 kg suszonego ziela znajduje się azot (23g), potas (34g), fosfor (1,15g), żelazo (285mg) i mangan (28mg). Dodatkowo bulwki na kłączach zawierają znaczne ilości skrobi.

Pierwszym preparatem jaki możemy w łatwy sposób przygotować jest gnojówka ze skrzypu polnego. Wystarczy 1 kg świeżych pędów lub 200 g suszonych. Taką ilość zalewamy 10 l wody. Przygotowany roztwór pozostawiamy do fermentacji na około 4-5 dni. Należy pamiętać, aby nie wypełniać pojemnika wodą po brzegi, aby podczas procesu fermentacji roztwór nie wykipiał. W zależności od rozcieńczenia, gnojówkę możemy stosować na różne problemy. Rozcieńczoną w proporcjach 1:5 możemy stosować do walki z chorobami grzybowymi, mączniakiem prawdziwym. Należy opryskiwać rośliny i glebę przez cały okres wegetacji, co trzy tygodnie, przez 3 dni. Rozcieńczenie w proporcji 1:4 działa wzmacniająco na rośliny oraz glebę. Takim roztworem należy podlewać rośliny i glebę kilkakrotnie w okresie wegetacji. Gnojówkę, która jeszcze nie zakończyła procesu fermentacji i nadal pracuje, możemy stosować jako oprysk na przędziorki, miseczniki, tarczniki i mszyce.

Inny preparatem, który możemy uzyskać ze skrzypu jest wywar. Zebraną roślinę, 1 kg świeżych lub 200 g suszu zalać 10 litrami wody i moczyć przez dobę. Po tym czasie wywar należy zagotować, następnie trzymać na małym ogniu przez około 30 minut. Po wystygnięciu należy przecedzić. Rozcieńczony wywar w proporcjach 1:4 możemy stosować do walki z mączniakiem prawdziwym i rzekomym, rdzą, parchem jabłoni oraz kędzierzawości liści brzoskwini. Dobrze działa także na zarazę ziemniaczaną. Powinniśmy opryskiwać glebę i rośliny kilka razy, co 2-3 tygodnie. Wywar rozcieńczony w proporcji 1:3 stosujemy gdy nasze rośliny zaatakuje szara pleśń. W walce z tym problemem opryskujemy rośliny, co 3 tygodnie, przez trzy dni.

Kolejny sposób to przygotowanie wyciągu ze skrzypu. 0,5 kg ziela należy zanurzyć w 5 litrach wody i pozostawić na dobę. Po 24 godzinach wyciąg należy gotować przez 20 minut. Wystudzony płyn należy odcedzić. Nierozcieńczony wyciąg możemy stosować do walki z mszycami. Opryskujemy zaatakowane rośliny w razie potrzeby. Wyciąg rozcieńczony w proporcjach 1:5 wzmacnia rośliny. W celu wzmocnienia roślin opryskujemy je kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym.

Napar ze skrzypu ma działanie uodparniające na takie choroby jak zgnilizny, mączniaki, rdze, parch, zarazę ziemniaczaną i kędzierzawość liści brzoskwini. Przygotowujemy go zalewając ziele wodą i gotując przez około 15 minut. Przestudzony wywar odcedzamy. Do użytku na wyżej wymienione choroby używamy go w rozcieńczeniu 1: 4. Stosowanie naparu polega na opryskiwaniu roślin i gleby co 2 tygodnie, w okresie od marca do października. Napar taki możemy przygotować w połączeniu z wrotyczem w proporcjach 2:1. Taki preparat rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:5. Opryskujemy nim rośliny, na których pojawiły się mszyce, miseczniki i tarczniki.

Rośliny, które nas otaczają mają mnóstwo zastosowań i mogą nam pomóc w codziennym życiu. Możemy z naszego życia wykluczyć nadmierną ilość stosowanej chemii. Starajmy się rezygnować z niej, aby poprawić jakość życia roślin i zwierząt przebywających w otoczeniu naszego ogrodu.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *