Ekologiczne zwalczanie popularnych szkodników roślin
Każdy z nas pragnie mieć piękny ogród. Coraz popularniejszy staje się też sposób życia w zgodzie z naturą, bez stosowania chemii. Czy w ogrodzie możemy poradzić sobie bez użycia środków chemicznych? Bez wątpienia – tak! Poniżej przedstawiamy ekologiczne i przyjazne dla środowiska sposoby na walkę z ogrodowymi szkodnikami.
Większość z nas pewnie już kiedyś spotkała się z mszycą. Jest to szkodnik popularny w roślinach ogrodowych jak i w kwiatach domowych. Przez żerowanie mszycy nasze rośliny są osłabione, mają uszkodzone liście oraz pędy. W walce z tymi szkodnikami pomoże nam łatwo dostępny czosnek. Wystarczy, około 200g roztartego czosnku, który zalejemy 10 l wody. W przypadku gdy potrzebujemy mniejszą ilość oprysku, rozgniatamy 25 g czosnku i zalewamy 1l wody. Taki roztwór pozostawiamy na 24h. Przed użyciem wywar należy odcedzić i rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Zapobiegawczo oprysk z czosnku możemy stosować raz w tygodniu, gdy mszyce już zaatakowały oprysk wykonujmy codziennie, przez kilka dni, aż do pozbycia się szkodników.
Kolejną ciekawą metodą w walce z mszycami jest wykorzystanie papierosów. Do przygotowania 10l oprysku wystarczy nam 12 papierosów. Umieszczamy je w garnku i zalewamy wrzątkiem, tak aby były przykryte wodą. Umieszczamy na ogniu, podgrzewamy ale nie gotujemy. Taki wywar odcedzamy i po wystygnięciu rozcieńczamy w 10 litrach wody. Również jak w przypadku poprzedniego oprysku możemy stosować go zapobiegawczo raz w tygodniu lub w przypadku pojawienia się mszyc codziennie, aż do całkowitego zlikwidowania szkodników.
Jeśli na naszych roślinach występują delikatne pajęczyny, to mamy do czynienia z pajęczym szkodnikiem roślin. Drobne jasne plamki, żółknięcie i opadanie liści to znak, że roślinę mógł zaatakować przędziorek chmielowiec. Ze względu na częste powracanie tego szkodnika, w walce z nim najważniejsza jest systematyczność. Najprostszym sposobem na pozbycie się przędziorków jest oprysk. Do zrobienia takiego preparatu wystarczy woda i płyn do naczyń. Wlewamy do wody kilka kropel płynu i gotowe! Roztworem takim możemy opryskiwać roślinę, a także przemywać spodnie strony blaszek liściowych. Zwykłe płyny do naczyń nie są w stu procentach ekologiczne. Mamy jednak na rynku mnóstwo płynów ekologicznych i biodegradowalnych, które również możemy zastosować.
Gdy na dworze robi się mokro, pojawiają się ślimaki, szczególnie lubiące niszczyć nasze ogrodowe plony. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się ich jest sól. Jednak sól niszczy również inne pożyteczne organizmy, dlatego w tym artykule chcemy przybliżyć nieco inny sposób. Okazuje się, że ślimaki lubią raczyć się popularnym napojem alkoholowym, jakim jest piwo. Mięczaki preferują piwo ciemne. Wystarczy, że wykopiemy dołek i wstawimy do niego pojemnik wypełniony tym napojem. Płynu musi być taka ilość, aby ślimaki, które do niego wpadną utopiły się. Pułapki najlepiej jest ustawić w miejscach zacienionych i wilgotnych, są to szczególnie lubiane miejsca żerowania ślimaków. Jeśli nie chcemy postępować tak „drastycznie” możemy wyłapywać ślimaki. Pojawiają się one najczęściej wcześnie rano, właśnie w tym czasie możemy zabrać się za ich łapanie i przetransportowanie za granicę naszego ogrodu. Im dalej wyniesiemy ślimaki, tym nasz ogród będzie bezpieczniejszy.
Gdy w naszym ogrodzie pojawią się szkodniki, przemyślmy czy od razu chcemy rozpoczynać walkę chemią. Najlepszą metodą jest obserwacja i szybkie reagowanie, a następnie systematyczność, dlatego wypróbujmy naturalne środki. Metodą prób i błędów na pewno dobierzemy taki sposób, który będzie skuteczny i jednocześnie będzie miał pozytywny wpływ na nasz ogród. W naturalnej ochronie roślin równie ważne jest zapobieganie występowania chorób, pomóc w tym nam może odpowiednia pielęgnacja i nawożenie roślin naturalnymi składnikami. Pamiętajmy zdrowe i odżywione rośliny będą miały siły, aby walczyć ze szkodnikami.