Wpływ otaczającej zieleni na człowieka

W dzisiejszym świecie zaczyna nam brakować kontaktu z naturą. Dlatego każdą możliwą przestrzeń staramy się wypełnić roślinnością. Zakładamy ogrody przydomowe, dbamy o skwery, kupujemy coraz więcej roślin do naszych mieszkań. Dlaczego zaczynamy tak tęsknić za otaczającą nas przyrodą? Jaki wpływ wywiera na nasze zdrowie kontakt z roślinnością?

Już od dawna analizowany jest wpływ przyrody na nasze zdrowie i jakość życia. Rośliny od zawsze miały na te elementy ogromny wpływ. Roślinność może nam służyć jako pożywienie, możemy uzyskać z niej odzież, a także naturalne lekarstwa. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na leczniczym wpływie roślin.

Zdrowotny wpływ natura ma na nas nie tylko w formie wyciągów z ziół i rożnych roślin leczniczych. Sam kontakt z nią, przebywanie w naturalnym środowisku poprawia nasze zdrowie i jakość życia. Kolejne badania potwierdzają dobroczynny wpływ zieleni na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Mieszkając w otoczeniu zieleni i natury możemy chronić się przed zanieczyszczeniami. Przeprowadzone badania potwierdziły, że dzieci, które od najmłodszych lat narażone są na zanieczyszczenia powietrza częściej miały zaburzenia oddechowe w życiu dorosłym i częściej rozwijała się u nich astma już po 10 roku życia. Z kolei sąsiedztwo terenów zielonych w miejscu zamieszkania dzieci miało wpływ na spadek ryzyka negatywnych objawów oddechowych w wieku dorosłym. Dzieci, które przed 10 rokiem życia mieszkały w okolicy miejsc zielonych, miały o 71 procent  niższe ryzyko świstów w porównaniu z rówieśnikami, którzy mieszkali w innych lokalizacjach. Badania te zostały przeprowadzone przez Zespół pod kierunkiem dr Ingrid Nordeide Kuiper ze szpitala Uniwersytetu Haukeland w Bergen w Norwegii i możemy o nich przeczytać w serwisie Nauka w Polsce.

Dostęp do zieleni już od najmłodszych lat może decydować o naszym stanie zdrowia w dorosłym życiu. Oddychanie czystym powietrzem, praca w ogrodzie, aktywności fizyczne na świeżym powietrzu, są dla naszego organizmu nieocenionym lekarstwem. Natura, świeże powietrze oraz słońce od dawna uważane były za niezbędne składniki do wyzdrowienia. Człowiek jest stworzony by pozytywnie reagować na środowisko naturalne. Natura daje poczucie bezpieczeństwa, spokój oraz ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia. Ogrody pozytywnie wpływają na człowieka oraz silnie działają na zmysły.

Obecny tryb życia przepełniony troską, ciągłym zmęczeniem i pośpiechem może prowadzić do zaburzeń i problemów psychicznych. Psychologia wyjaśnia, że ciągłe obciążenie umysłu bez możliwości odprężenia, odnowy i wypoczynku prowadzi do problemów psychologicznych. Objawia się to najczęściej spadkiem koncentracji, nadwrażliwością, częstą irytacją. Ogród jest miejscem dającym możliwość odnowy emocjonalnej, fizycznej i duchowej. Osoby przebywające wśród roślin mają niższy poziom złości i lęku oraz wyższy poziom pozytywnych uczuć i empatii, opieka nad roślinami zmniejsza napięcie.

Kontakt z naturą poprawia także jakość naszego zdrowia fizycznego. Praca w ogrodzie daje dużą satysfakcję, ponieważ efekty są szybko widoczne, a aktywność fizyczna pozwala na poznanie własnych możliwości. Ruch poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, wpływa na wydzielanie endorfin, obniża odczuwanie bólu. Dostęp do natury wyrównuje rytm serca, obniża ciśnienie i sprzyja wchłanianiu witamin. Wydzielania podczas pracy serotonina pozytywnie wpływa na procesy trawienne i spokojny sen.

Obecna tęsknota za przyrodą i naturalnym środowiskiem jest uzasadniona. Kontakt z nią może zapobiec wielu schorzeniom i problemom zdrowotnym. Starożytny lekarz grecki Hipokrates powiedział, że “Lekarz leczy, natura uzdrawia”. Coraz częściej przekonujemy się o prawdziwości tych słów. Dlatego zachęcamy wszystkich, abyśmy korzystali z leczniczych darów natury i dbali o nasze ogrody oraz domowe rośliny 😊

„Lekarz leczy, natura uzdrawia”

Hipokrates
Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *