Zasilanie gleby w składniki odżywcze

Proste i domowe metody na wzbogacenie ogrodowej gleby

Podstawą prawidłowo rozwijającej się roślinności jest woda oraz gleba. Musimy sprawdzać w jakim stanie jest ziemia w naszym ogrodzie oraz dostarczać jej składników odżywczych jeśli zachodzi taka potrzeba. Gdy zadbamy o glebę nasze rośliny będą miały skąd czerpać składniki odżywcze. Dzięki temu nasze plony oraz rośliny będą rozwijać się prawidłowo, będą zdrowe, silne i mniej podatne na choroby. Dobrym sposobem zapobiegania czynnikom chorobotwórczym jest nawożenie i odżywianie roślin.

Podstawową, przydatną i bardzo ekologiczną rzeczą w naszym ogrodzie jest założenie kompostownika. Odpadki roślinne, które produkujemy mają wiele zastosowań. Głównym zastosowaniem kompostu jest nawożenie roślin. Nawóz taki najlepiej zastosować jesienią. Może być stosowany jako składnik podłoża dla upraw warzyw, kwiatów rabatowych i doniczkowych oraz do ściółkowania gleby pod roślinami. Dzięki kompostownikowi możemy przetworzone odpady wykorzystać ponownie. Warto do kompostownika wrzucać skorupki z jajek, są doskonałym i naturalnym źródłem wapnia (w postaci węglanu wapnia), który jest niezbędny dla roślin, zwłaszcza tych, które preferują gleby o odczynie zasadowym (pH powyżej 7,2) lub obojętnym (pH 6,6-7,2). Skorupki doskonale nadają się do odkwaszania gleb kwaśnych – nie musimy korzystać z komercyjnych nawozów dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Wiele zastosowań mają gnojówki  roślinne, które możemy samodzielnie przygotować.  Tak przygotowane preparaty mogą nam pomóc w pozbyciu się szkodników z roślin, odżywić je oraz ochronić.  Możemy także nawozić nimi rośliny. Podczas przygotowywania substancji kierujemy się zasadą 1kg rośliny, z której chcemy uzyskać gnojówkę na 10l wody.  Najbezpieczniej jest przechowywać fermentującą gnojówkę w ceramicznym naczyniu. Nie używamy do tego celu pojemników  metalowych  aby mieć pewność, że naczynie nie wejdzie w reakcję z przygotowywanym preparatem. Przykładem takich środków jest gnojówka ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Gnojówka ze skrzypu ma zastosowanie w  walce ze szkodnikami takimi jak przędziorki, mszyce, tarczniki oraz jako nawóz roślinny. Z kolei środki z pokrzywy stosuje się w walce z szarą pleśnią, mączniakiem rzekomym oraz mszycą. Po więcej informacji na temat środków z pokrzywy zapraszamy TUTAJ.  Świeżo zebrana pokrzywa i skoszona trawa może służyć do ściółkowania roślin. Taka ściółka podnosi plony roślin oraz poprawia jakość gleby. Świeża pokrzywa może także wzbogacić kompostownik. Aby ulepszyć kompost możemy użyć świeżej pokrzywy oraz gnojówki z niej zrobionej.

W sezonie letnim, kiedy często rozpalamy ogniska tworzy się kolejny naturalny środek, który możemy wykorzystać w ogrodzie. To popiół powstający po spaleniu drewna.  Tym naturalnym preparatem możemy nawozić rabaty, grządki, drzewa oraz krzewy. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów. Materiał ten może nam się przydać również do okrywania roślin zimą. Kopce z  popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą dobrze chronią rośliny przed niską temperaturą.

Otaczające nas środowisko daje nam mnóstwo ekologicznych i naturalnych środków do dbania o nasz ogród. Musimy nauczyć się z nich korzystać oraz za ich pomocą rozwiązywać problemy. Zrezygnowanie z chemii wyjdzie na zdrowie nam, środowisku oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na komercyjne środki ochrony roślin.

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *