Życie w zgodzie z naturą – ekologia nam nie straszna!

Ostatnio coraz częściej staramy się żyć w zgodzie z naturą i prowadzić jak najbardziej ekologiczny tryb życia.  Próbujemy zredukować ilość stosowanych środków chemicznych  w domu i ogrodzie

Jeśli chcemy, by nasz ogród zawsze zachwycał pięknem, już podczas projektowania musimy przemyśleć dokładnie rozmieszczenie roślin oraz rabat. Rośliny, które zostaną posadzone w preferowanych przez nie miejscach, będą rzadziej chorowały oraz lepiej się rozwijały. Nie eksperymentujmy z preferowanymi stanowiskami roślin i nie sadźmy roślin lubiących słońce w miejscach wilgotnych i zacienionych. Rośliny dobrze dobrane do stanowiska będą sobie lepiej radzić z atakującymi je chorobami i szkodnikami. Musimy pamiętać również o tolerancji międzygatunkowej oraz sile i ekspansywności roślin. Rośliny silnie rosnące nie mogą rosnąć na rabacie z drobnymi roślinami, ponieważ z czasem zagłuszą je.

Bardzo ważnym aspektem w naszym ogrodzie jest woda. To niezbędny środek do życia dla każdego organizmu. Musimy zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Dobrze nawodniona roślina jest silna, ma szansę na samodzielną walkę z atakującymi ją skazami i organizmami pasożytniczymi. Jednak warto pamiętać, aby nie przesadzić z nawadnianiem i dostosować ilość wody do roślin. Popularne stają się różne systemy nawadniające. Często właściciele takich systemów nie kontrolują stanu swoich roślin, które nadmiernie podlewane z czasem obumierają. Zalany system korzeniowy jest praktycznie równoznaczny ze śmiercią rośliny. Rośliny wymagają uważności i precyzji, często mylące może wydawać się żółknięcie liści które tak na prawdę wskazuje na nadmiar wody. Ważne jest aby kontrolować nie tylko wygląd roślin, ale również stan gleby wokół nich.

Kiedy planujemy swój ogród warto sprawdzić z jaką glebą mamy do czynienia. W przypadku, gdy okaże się, że nasza ziemia jest ciężką, gliniasta warto rozluźnić ją dla lepszego napowietrzenia oraz przepuszczalności. O pomoc w tej pracy możemy poprosić firmę ogrodniczą lub wykonać ją samemu. Aby zapoznać się z informacjami jak rozluźnić glebę zapraszamy niebawem na naszego bloga, gdzie pojawi się wpis na ten temat.  

W serii artykułów o ekopielęgnacji chcielibyśmy skupić się na dwóch sposobach działania agrotechnicznego, działanie mechaniczne oraz biologiczne. Według nas jest to najkorzystniejsze działanie dla środowiska. W działaniu mechanicznym mamy na myśli prace ręczne bez użycia chemii np. ręczne usuwanie chwastów, usuwanie chorych części roślin, mechaniczne spulchnianie gleby. Działanie biologiczne zawiera w sobie nawożenie roślin naturalnymi nawozami oraz stosowanie naturalnych środków ochrony roślin.

Już podczas projektowania ogrodu musimy dobrze przemyśleć rozmieszczenie roślin, zastanowić się jaką glebę mamy w ogrodzie oraz poszerzyć naszą wiedzę na temat ekologicznej pielęgnacji. Im więcej przemyślanej pracy włożymy w nasz ogród, tym więcej przyjemności będziemy mogli z niego czerpać. 

Udostępnij
Poleć
Tweetuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *